Куркума являється дивовижною рослиною з унікальними смаковими та ароматичними властивостями родом з Індії. З її листя та коріння виготовляють прянощі, які здобули величезну популярність далеко за межами Азії. Кожному українському господарю чи господині буде цікаво дізнатись все про куркуму — як вона виглядає, які має властивості та де застосовується.
Однією з перших країн, де розпочали використовувати цю рослину, являться Індія. Цікаво, що здатність фарбувати майже будь-що в приємний жовто-золотий колір, що дозволяє застосовувати її не лише в кулінарії чи харчовій промисловості загалом, а й при виготовленні тканин, виробництві косметики та в мистецтві під час створення фарб. В Індії рослина знайшла широке застосування в медицині, ставши незамінним компонентом безлічі лікарських засобів. Зараз ці прянощі використовують по всьому світу завдяки чудовим властивостям та відносно невеликій ціні.
Куркума довга, ароматна та інші види
Корінь рослини нагадує імбир і вона відноситься до сімейства імбирних, маючи безліч подібностей. Існує величезна кількість різновидів цієї рослини, однак в харчовій промисловості знайшли застосування такі основні види:
- Довга (Curcuma longa). Саме з цього різновиду найчастіше виготовляють спеції та прянощі, які збагачують смак рибних, м’ясних і овочевих страв та рису.
- Цедоарія (Curcuma zedoaria). Найчастіше використовується не порошок, а шматочки кореня, які застосовують для приготування спиртових та інших алкогольних настоянок.
- Ароматна (Curcuma aromatica). Відрізняється дуже приємним запахом, завдяки якому цей різновид знайшов застосування в кондитерській промисловості.
- Кругла (Curcuma leucorrhizae). Містить речовину, віддалено схожу на крохмаль. Цей вид вважається технічною культурою.
Куркума: корисні властивості та використання
Особливі властивості прянощів зробили їх просто незамінними, а також дуже корисними при правильному застосуванні.
- Куркуму застосовують як противірусний, протизапальний та антибактеріальний засіб. Вона являється природним антисептиком, здатним знезаразити рани чи опіки. Протизапальні властивості дозволяють використовувати її при лікуванні фурункулів, екземи, псоріазу та запальних захворювань шкіри.
- Лікувальні властивості куркуми сприяють гальмуванню розвитку меланоми та лейкемії в дітей. А під час проходження хіміотерапії прянощі не лише підсилюють ефект, а й зменшують прояв побічних ефектів.
- Знищує патогенну мікрофлору, зміцнює імунітет і робить організм більш стійким до інфекцій.
- Допомагає в процесі схуднення, адже сприяє зменшенню жирових запасів.
- Являється природним антидепресантом та широко використовується в китайській та індійській медицині.
- Сповільнює процеси розсіяного склерозу та хвороби Альцгеймера.
- При ревматизмі, артриті та артрозі допоможе куркума, лікувальні властивості рослини мають значну протизапальну дію.
- Полегшує стан при деяких захворюваннях шлунку, печінки, кишківника та жовчовивідних шляхів.
В харчовій промисловості з рослини виготовляють різноманітні спеції. Це не лише карі, яка придає рибі, м’ясу та іншим стравам приємний золотистий колір. Куркуму використовують при створенні йогуртів, майонезів, сирів, масла, випічки, напоїв та різноманітних кондитерських виробів. Лікеро-горілчаним напоям вона придає не лише приємний колір, а й особливий смак та аромат.
Ці недорогі прянощі, які містять безліч фітонутрієнтів, можна знайти в “Міністерстві спецій”. Її антиоксидантні властивості вважаються найсильнішими поміж інших видів трав та прянощів. Спробуйте і ви відразу відчуєте позитивні зміни в організмі.